Kuchnia otwarta na salon

Otwarta kuchnia jest fantastycznym rozwiązaniem, także by poprawić związki i relacje, podkreślają konsultanci Feng Shui. Musimy się jednak wcześniej zastanowić, jaka będzie jej funkcja kluczowa. Jeśli mamy małe dzieci, nie lubimy sprzątać, lub mamy mało czasu,  wówczas pomysł może być taki sobie, bo w otwartej kuchni koniecznym jest utrzymywanie porządku.

Drugim ważnym elementem jest skierowanie kanapy w łączonym salonie. Zdecydowanie korzystniej jest ustawić ją  tyłem do kuchni. Na wielu zdjęciach widzę, że projektanci ustawiają kanapy przodem do otwartych kuchni.

Osobiście uważam, że mimo pięknej stylistyki mieszkania i samej kuchni nie jest to technicznie korzystne. Jestem za otwartą kuchnią z kanapą umieszczoną tak, by nie widzieć tego, co w kuchni się dzieje,  ponieważ żadna z kuchni w życiu codziennym nie wygląda tak pięknie jak na zdjęciach:)Niemniej jednak zawsze zapewnia przestrzeń i dodaje przestrzeni światła przy uwolnionych ścianach.

Innym świetnym rozwiązaniem jest ustawienie stołu jadalnego pomiędzy oboma przestrzeniami. Taki stół na pewno będzie wykorzystywany na co dzień. A dom z „aktywnym stołem” to dom, gdzie komunikacja jest zdecydowanie lepsza – rozmawiamy, opowiadamy, dzielimy się tym co nam się dobrego przydarzyło danego dnia jednym słowem poprawiamy relacje, tak uczy Feng Shui. Tego może zabraknąć w miejscach, gdzie jemy przy telewizorze i nie jesteśmy zwrócenie do siebie twarzą. W domach, które konsultuję znajduję stoły, które nie są używane, znajduję ławy przy telewizorze, lub znajduję mikro-stoliki, żeby szybko zjeść. A jaki jest twój stół do spożywania posiłków w gronie rodziny lub przyjaciół???

A podsumowując otwarta kuchnię… oczywiście musimy jeszcze lubić takie rozwiązanie, znam zdecydowanych zwolenników i przeciwników. I każdy ma rację:) Co wy na to?