Dawno, dawno temu, kiedy byłam małą dziewczynką, a było to w czasach PRL-u, na zajęciach praktyczno-technicznych robiłyśmy kwietniki z jutowych sznurków. Dziś po latach przypominam sobie te umiejętności. Od kilku lat wyplatanie ze sznurków istnych cudów jest na topie i jest to absolutny hit we wnętrzach. Makrama to absolutny must have.

Czym jest makrama?

Makrama  to rodzaj dekoracji polegającej na własnoręcznym wyplataniu dekoracji ściennych, biżuterii, poduszek, bieżników,  czy kwietników. Do pracy potrzebujemy naturalnych sznurków: lnianych, konopnych, sizalu, wełny, tasiemek – każdemu zgodnie z potrzebami. Wiążemy, pleciemy robimy supełki, wykorzystujemy  tkaniny, tasiemki, sznurki, koraliki etc.

Skąd ją wziąć?

Makramy  możecie kupić w sklepach internetowych: znajdziecie je na Allegro, Dawandzie, w Ikei(kwietniki),  w sklepach online związanych z wnętrzami. Wskazówki bardziej lub mniej  zaawansowane, jak to zrobić – znajdziecie  także na Youtube.

Nie jestem mistrzem rękodzieła, ale sama zaczęłam zabawę od najprostszego pomysłu, który znalazłam na Youtube. Do stworzenia mojej pierwszej dekoracji użyłam tkaniny, tasiemek, sznurka lnianego, elementów drewnianych, wstążeczek. Uwielbiam to moje „dzieło” – jest proste, nieskomplikowane i moje.

Podpowiadam: zrobiłam je zgodnie z tym tutorialem.

Kolejną makramę będę robiła zgodnie z tym tutorialem – wybrałam spośród wielu – wydaje się bardzo prosta i dekoracyjna.

Co możemy zrobić jeszcze?

Tym sposobem możemy robić kwietniki,  makatki ścienne, biżuterię,  torby, tasiemki, elementy odzieży, galanterii, butów i inne zgodnie z potrzebami. Rękodzieło jest teraz w cenie, więc warto, aby znalazło się w domu.

Ile to kosztuje?

Makramy, które są na rynku  są drogie – to rękodzieło a rękodzieło zawsze jest drogie. Ceny sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.  Dlatego też rekomenduję – spróbuj sama  – poszukaj inspiracji  i pleć  na potęgę.

Możesz zainspirować się eatsy.com

Przykładowe makramy znajdziesz na moim Pintereście: zobacz więcej…źródło: Pinterest