Lokalizacja firmy jest kluczem do powodzenia, niemniej jednak także codzienna praca może być także wyznacznikiem skuteczności, czy braku koncentracji. W Feng Shui w biurze, w pracy, w biznesie są pewne kluczowe zasady, których nie można pomijać, by nasza efektywność była na najwyższym poziomie.

WEJŚCIE

Kluczem do powodzenia firmy jest wejście. Jakie jest Twoje wejście, czy jest zgodne z dobrym Feng Shui ? Firmy, które cieszą się największym powodzeniem mają duże obszerne wejścia, bez blokad energii w postaci lamp, słupów, drzew w linii wejścia, z dużym placem przed drzwiami i na pewno chodnikiem lub parkingiem. Z punktu widzenia Feng Shui to, w jaki sposób energia gromadzi się przed wejściem do budynku, przełoży się na zasilenie energią całego biura. A biuro, gdzie krąży energia, to biuro, gdzie chce się pracować.

KOLORY

Kolory  Feng Shui są bardzo ważne. Dobre pomieszczenie wg. Feng Shui to takie, gdzie mamy tzw. obieg 5 elementów budujących wszechświat: drewno, ogień, ziemię, wodę i metal. Dlatego też korzystnie ustawione biuro powinno mieć różnorodność barw w niewielkich detalach, bazą jednak powinny być kolory stonowane jak kremy, beże, żółcienie, szarości. Do nich dostosowuje się inne barwy w zależności od stron świata. Nie bez znaczenia jest, czy pracujemy na północy, gdzie nie ma słońca czy na zachodzie lub południu. Ja zawsze polecam biura z dostępem światła słonecznego, ale o średnim natężeniu.

USTAWIENIE BIUREK

Ustawienie biurek służy naszemu sukcesowi, podkreślają konsultanci Feng Shui. Biurka nie powinny być ustawione w pozycji, gdzie najważniejszą czynnością jest plotkowanie, spychanie klienta poza biuro, pozycja dominująca, pozycja frontalna, pozycja schowana. Ustawienie biurek pozwala nam mieć dobre samopoczucie lub wręcz odwrotnie – być niemiłym.

Na pewno niekorzystnie wpływa na  pracowników siedzenie tyłem do drzwi lub siedzenie w linii drzwi-okno, mają bowiem problem z koncentracją a problem z koncentracją to słabsza efektywność i pierwszy krok do zwolnienia pracownika. Sama pracowałam kiedyś, jako siódmy pracownik w danym miejscu. Po ustawieniu swojego miejsca zgodnie z dobrym Feng Shui nie dosyć, że pracowałam tam kilka lat, to w efekcie mojej pracy, dostałam propozycję pracy z dwa razy większą pensją.

Najkorzystniejszym ustawieniem biurek zgodnych z dobrym Feng Shui  jest to, gdzie kontrolujemy przestrzeń, widzimy, co w biurze się dzieje. Za plecami najlepiej mieć ścianę oraz dobre oparcie z obu stron, by czuć się pewnie i bezpiecznie, taka pozycja sprawia, że chce nam się być w tym miejscu i pracować, czyli zarabiać pieniądze zarówno dla siebie jak i dla firmy. Nie bez znaczenia, jest fakt, że to ustawienie proponuje się prezesom! Zauważmy: żaden prezes nie siedzi tyłem do drzwi w przeciągu energii, czy przodem do ściany.

Nie bez znaczenia jest także wielkość biurka. Mało skuteczni pracownicy mają zazwyczaj niewygodne lub zbyt małe biurko – a jakie ma prezes?

Samo ustawienie biurek względem siebie także ma znaczenie. Jeżeli w pomieszczeniu biurowym stoi kilka biurek, największy wpływ na wszystko, co się dzieje w firmie będzie miała zawsze osoba najbardziej oddalona od drzwi wejściowych, będzie miała także najmniej pracy. Z drugiej strony, ta najbliżej drzwi, zazwyczaj jest zbyt dociążana pracą, a przy ocenach okresowych niezauważana. Niedowiarkom proponuję to sprawdzić.

ZATRUTE STRZAŁY

 Niekorzystnie działają na nas także tzw. zatrute strzały, czyli kanty ścian, mebli, biurek,  sąsiednich budynków, czy nawet otwarte półki z nieuporządkowaną dokumentacją. Stosunkowo łatwo możemy się jednak przed nimi osłonić przysłaniając je kwiatami, monitorem komputera, czy wizerunkami. Ale także uporządkowaniem rzeczy. Po skończonej aranżacji biura koniecznie należy sprawdzić  także ten aspekt.

NIE-PORZĄDEK

Na pewno  konsultanci Feng Shui zalecają uporządkowanie przestrzeni, bo od tego zaczyna się całą praca z przestrzenią. Bałagan na biurku zabiera nam motywację i energię do działania. Nadmiar papierów, niezałatwionych spraw, detali na biurku sprawia, że czujemy się zmęczeni, rozkojarzeni, rozproszeni, a brak koncentracji to znowu mniejsza skuteczność i efektywność. Warto przemyśleć także jak poprowadzimy kable komputerowe i telefoniczne, by te nie przeszkadzały nam w pracy, nie utrudniały pracy z komputerem. Warto przyjrzeć się także, gdzie stoi nasz telefon na biurku – sięgajmy po słuchawkę z miejsca gdzie nam najwygodniej, nie tam, gdzie telefon stacjonarny ustawiono!

 A w następnej części „Feng Shui w biurze” napiszę o prezesie, wizualizacji zewnętrznej firmy, oraz przykładach z życia wziętych:)